środa, maja 17, 2006

Żegnaj GG?

Mam nadzieję że wybaczycie mi wczorajszy brak cytatu na dziś, ale mój zasilacz "umarł w butach" i nie miałem jak odpalić kompa.

Tą notkę piszę w związku z lawiną wiadomości które dostałem po decyzji przejścia z GG na Jabbera.
Nie, nie mam zamiaru wyrejestrować się z GG, no chyba że właściciele programu zrobią to za mnie i na siłę, ale o tym za chwilę. Pozostanę na GG jeszcze czas jakiś, aż ludzie wyemigrują. Póki co, jest was za dużo i jesteście zbyt ważni, żeby ot tak się do was odwrócić.

Spytacie się pewnie czemu mimo wszystko taka decyzja?
  • Jabber to otwarta sieć, z dużą ilością programów do obsługi sieci, a nie taka monopolistyczna jak GG (dla osób twierdzących "A ja mam Tlena/WPK/Konnekta/co tam jeszcze": czytajcie dalej)
  • Programy obsługujące Jabbera nie mają reklam tak jak w GG czy Tlenie (osoby, które powiedzą "Ale u mnie ich nie ma bo mam PowerGG/coś takiego" proszone są o czytanie dalej)
  • Jest zdecentralizowany. Istnieje kupa serwerów, z najróżniejszymi transportami, wtyczkami i całą resztą tego, z której można skorzystać zupełnie za darmo! Już nie wspominając o możliwości postawienia własnego serwera, i posiadania bardzo fajnego adresu.
  • Nie pada tak często jak GG, przynajmniej mój serwer, a i inne trzymają się lepiej niż nasze krajowe padu-padu. (TU można porównać czasy dostępności polskich serwerów Jabbera)
  • Jabber jest bezpieczny, śmiem twierdzić że czasami nawet bezpieczniejszy niż poczta mailowa :)
  • Zamiast trudnego do zapamiętania numerka 29464372 mamy ładny adres (JID - JabberID) w formie użytkownik@host, czyli w moim przypadku Scorcerer@jabber.atman.pl Oczywiście nazwę użytkownika można sobie wybrać samemu, tak jak zakładając konto pocztowe. A serwerów i ich nazw jest, jak już powiedziałem, kupa :)
  • Istnieje trochę fajnych maszynek takich jak Bashbot - bot rozsyłający nowe cytaty z basha, WikiBot - wypluwający zadane hasła z wikipedii, słownik języka polskiego, itp, dostępnych szybko, łatwo i za darmo!
  • Dłuższe statusy - grubo powyżej 150 znaków (mieszczą się nawet teksty piosenek!).
Ad1&2:

Punkty 11 i 12 regulaminu GG głoszą:

Korzystanie z usług komunikatora Gadu-Gadu (w szczególności komunikacja z innymi Użytkownikami komunikatora Gadu-Gadu) jest możliwe wyłącznie za pomocą rozpowszechnianego przez Operatora oprogramowania służącego do korzystania z tych usług, dostępnego na stronie internetowej http://www.gadu-gadu.pl, którego dotyczy Licencja w wersji tego oprogramowania udostępnianej przez Operatora bez jakichkolwiek modyfikacji dokonywanych przez inne osoby. Korzystanie przez Użytkownika z usług komunikatora Gadu-Gadu oraz komunikacja z innymi Użytkownikami komunikatora Gadu-Gadu za pomocą innych programów, w szczególności służących do świadczenia przez inne podmioty innych usług internetowych, w tym usług komunikatorów internetowych stanowi naruszenie postanowień niniejszego Regulaminu. W celu wyjaśnienia wątpliwości Operator zastrzega, że użytkownik nie jest uprawniony do korzystania z usług komunikatora Gadu-Gadu w celu komunikowania się poprzez komunikator Gadu-Gadu z użytkownikami innego komunikatora internetowego, ani też nie jest uprawniony do korzystania z tych usług w taki sposób, że będąc jednocześnie użytkownikiem innego komunikatora internetowego będzie korzystał z usług komunikatora Gadu-Gadu poprzez swój Numer Użytkownika komunikatora Gadu-Gadu w celu komunikacji z innymi Użytkownikami komunikatora Gadu-Gadu realizowanej w ramach infrastruktury, w tym oprogramowania takiego innego komunikatora tj. poprzez korzystanie z oprogramowania innego komunikatora. Użytkownik przyjmuje do wiadomości, że Operator nie jest stroną jakichkolwiek umów bądź porozumień z operatorami innych komunikatorów internetowych, na podstawie których tacy operatorzy byliby uprawnieni do udostępniania swoim użytkownikom funkcjonalności swoich komunikatorów naruszającej zakaz opisany w niniejszym pkt 11, zaś ewentualne faktyczne udostępnianie przez takich operatorów bez zgody Operatora wymienionej funkcjonalności użytkownikom ich usług nie zwalnia Użytkownika z odpowiedzialności za naruszenie niniejszego Regulaminu.
Użytkownik zobowiązany jest do korzystania z usług komunikatora Gadu-Gadu wyłącznie na zasadach opisanych w niniejszym Regulaminie oraz wynikających z Licencji. Korzystanie przez Użytkownika z usług komunikatora Gadu-Gadu z naruszeniem tych zasad traktowane będzie jako podstawa do podjęcia przez Operatora działań mających na celu uniemożliwienie Użytkownikowi korzystania z usług komunikatora Gadu-Gadu w szczególności poprzez usunięcie jego konta oraz pozbawienie go możliwości korzystania z Numeru Użytkownika, przy czy po dokonaniu takich czynności Numer Użytkownika może zostać przez Operatora przyznany innej osobie.
Co w praktyce wyklucza używanie innych komunikatorów do używania protokołu GG (jak np tlen), jakichkolwiek wtyczek do GG (powerGG) pod groźbą usunięcia konta oraz UNIEMOŻLIWIENIA ponownej rejestracji! Mało tego, osoba która używa normalnego klienta GG i rozmawia z kimś, kto używa innego programu również może zostać ukarana kasacją konta !
Że nie wspomnę o tych powalonych reklamach, które nie dość, że są wkurzające, zajmują łącze (zwłaszcza flash i zwłaszcza na wolnych połączeniach), to jescze bardzo niebezpieczne (to działa przez silnik Internet Explorera, który jak wiadomo służy do przeglądania Internetu z kompa i na odwrót - żeby na przykład wspomnieć o dziurze w WMF..).

Dalej kochasz swoje GG? Jeśli chcesz dosiedzieć się więcej o Jabberze, zapraszam tutaj.

A, cytat na jutro oczywiście będzie, w terminie późniejszym :)

Brak komentarzy: